Oto Sztuczki na zdrowe i bujne storczyki – moja sąsiadka zawsze mi zazdrości bujnych kwiatów.

Storczyk naturalnie występuje na obszarach tropikalnych, przez co jest rośliną szczególnie wymagającą pod względem opieki.

Rozrośnięte korzenie powietrzne storczyków jest całkowicie normalne. Dzieje się tak, ponieważ w naturalnym środowisku roślina często żyje całkowicie bez ziemi, czerpiąc substancje odżywcze z kory drzew i powietrza.

Głównym zadaniem korzeni orchidei jest dostarczenie wymaganych składników, które umożliwią jej prawidłowy wzrost. Drugim zaś jest utrwalenie rośliny w podłożu lub na pniu drzewa.

Prawidłowo pielęgnowane korzenie storczyków, również w części podziemnej, powinny mieć intensywny zielony kolor. Barwę tą zawdzięczają one chlorofilowi zawartemu w ich wnętrzu.

Ich zadaniem jest przeprowadzanie procesu fotosyntezy, dlatego orchidee powinny być wysadzane w jasnych, najlepiej całkowicie przezroczystych doniczkach.

Jeśli zauważymy przyciemnioną, brązową, szarą lub jesionową barwę korzenia możemy mieć pewność, że roślina choruje. Wówczas najlepiej przyciąć zainfekowane korzenie, tak by nie dopuścić do dalszego rozprzestrzeniania się choroby.

Korzenie wyrastające powyżej podłoża zwykle nie ciemnieją. Nie należy ich przycinać. Dla sprawdzenia stanu korzeniu kwiatu należy umieścić ją pod bieżącą wodą. Jeśli korzenie są zdrowe i żywe staną się jaśniejsze, gładsze w dotyku oraz twardsze.

Korzenie przestarzałe nie zmienią swojej barwy ani struktury, dlatego najlepiej jest je przyciąć.

Pozostawienie przestarzałych korzeni może utrudniać rozwój systemu korzeniowego i w rezultacie powodować usychanie rośliny. Należy przy tym powstrzymać się od jakichkolwiek działań, w tym przycinania korzeni powietrznych, jeśli roślina kwitnie.

Dlaczego korzenie chorują?

error: Content is protected !!