Masz zdrętwiałe ręce i czujesz zawroty głowy – Przyczyną może być spondyloza szyjna.

Problemy z kręgosłupem szyjnym dotykają wiele osób. Ważne jest, aby wiedzieć, że kręgosłup nie tylko podtrzymuje tułów i głowę, ale także zapewnia  ochronę obwodowego układu nerwowego rdzenia kręgowego.

Według naszego źródła powszechnym problemem zdrowotnym jest również spondyloza szyjna, która powstaje w wyniku zwyrodnienia kręgosłupa. Występują zmiany kształtu kręgów w stawach międzykręgowych, które nasilają się wraz z wiekiem, zwłaszcza u osób prowadzących siedzący tryb życia lub nieprawidłową postawę.

Z poziomu rdzenia kręgowego nerwy przykręgowe rozłączają się z jednej strony i jedną parę z drugiej dla prawie każdego kręgu. Nerwy przykręgowe w szyi mogą być dotknięte spondylozą szyjną poprzez podrażnienie lub ucisk, co powoduje zwężenie otworu kostnego, przez który przechodzą przez kręgosłup.

Nerwy przykręgowe w szyi przeznaczone są dla głowy, szyi, barków, dłoni, palców, pleców i do pewnego stopnia narządów klatki piersiowej. Dlatego zobaczysz, że objawy spondylozy szyjnej nie ograniczają się do szyi.  Powinieneś również wiedzieć, że tylko dwa naczynia tętnicze wznoszą się przez kręgosłup szyjny.

Penetrując czaszkę wokół karku i unaczyniając tylną część głowy, gdzie znajdują się różne centra nerwowe. To wyjaśnia, dlaczego osoby ze spondylozą szyjną lub innymi chorobami szyi mogą odczuwać zawroty głowy, niewyraźne widzenie, ból oczu, migreny lub bóle głowy, a nawet dzwonienie w uszach.

Przyczyny spondylozy szyjnej:

  • urazy lub wypadki odcinka szyjnego kręgosłupa
  • otyłość
  • osteoporoza
  • operacja kręgosłupa szyjnego
  • predyspozycje genetyczne – u osób, które w rodzinie chorują

Główne objawy:

  • bóle ramion i szyi
  • ból promieniujący do barku lub ręki, możesz nawet poczuć mrowienie
  • bóle głowy i migreny
  • skurcze mięśni szyi przy skręcaniu głowy na boki
  • sztywna szyja
  • zawroty głowy
  • szumy w uszach

Spondyloza szyjna – diagnoza

Lekarz najpierw rozmawia z pacjentem, aby postawić diagnozę. Lekarz może poprosić pacjenta o potrząsanie głową lub uścisnąć rękę, aby ocenić swoją siłę. Twój lekarz może również poprosić o pewne ruchy ramion. Na podstawie uzyskanych informacji lekarz zleci badanie w przypadku podejrzenia spondylozy szyjnej.

Spondyloza szyjna: leczenie

Fizjoterapia i gimnastyka medyczna są bardzo pomocne, jeśli spondyloza nie jest bardzo ciężka i nie wymaga operacji. Warto zapytać lekarza, jakiego ruchu należy unikać w zależności od specyfiki odcinka szyjnego kręgosłupa.

Jeśli ból nie ustąpi, lekarz może zalecić leki, takie jak:

  • środki przeciwbólowe
  • leki przeciwzapalne
  • paracetamol
  • zastrzyki sterydowe

Chirurgiczne leczenie spondylozy szyjnej jest zalecane w przypadku chęci usunięcia osteofitu lub powiększenia kanałów nerwów przykręgowych lub okolicy szpiku kostnego. Wskazany może być również zabieg chirurgiczny w celu usunięcia przepukliny krążka w przypadku przepukliny krążka.

Odpowiednie ćwiczenia

Te proste ćwiczenia przynoszą natychmiastową ulgę. Przed ćwiczeniem rozgrzewamy zwinięty ręcznik i przykładamy go na kilka minut po jednej stronie szyi, po drugiej i od tyłu, aby mięśnie szyi lekko się rozluźniły.

1. Do przodu i pochylenie

Usiądź na macie po turecku, swobodnie połóż ręce na kolanach i wyprostuj plecy. Z oddechem powoli odchyl głowę do tyłu, jak to tylko możliwe, podczas wydechu powoli przechylaj głowę. Powtarzamy od 5 do 10 razy.

2. Pochyl się do przodu z rękami za głową

Pozostań w tej samej pozycji wyjściowej i załóż ręce za głowę. Delikatnie przyciśnij głowę rękami do przodu i oddychaj głęboko.

3. Ruchy na boki

Pozostań w pozycji i podnieś prawą rękę z wdechem. Przyłóż go do lewej skroni i oddechem wepchnij głowę w dłoń. Powtórz około 5 razy. Z kolejnym oddechem, powoli przechyl głowę w kierunku prawego ramienia. Staraj się nie pochylać głowy ani nie pochylać.

Z wdechem odwróć głowę do tyłu i delikatnie pociągnij do przodu. Następnie chwyć obojczyk dłońmi i przechyl głowę. Powtórz na drugą stronę.

error: Content is protected !!