Lubczyk to roślina dzięki której możemy mieć zdrowe płuca, nerki oraz krew. Świetnie sprawdza się podczas całorocznej uprawy w doniczce- dowiedz się jak to zrobić.

Lubczyk jest lekarstwem na wiele schorzeń. Leczy nerki, płuca, a także oczyszcza krew. Ten artykuł m.in. podpowie Ci, jak wygląda jego całoroczna uprawa w doniczce

Lubczyk należy do roślin wieloletnich, które nie posiadają wrogów naturalnych, przez co może obficie rosnąć. Jest z natury silny i solidny. Należy go jednak uprawiać w sposób prawidłowy. Jeżeli zostaną utrzymane odpowiednie dla niego warunki – wówczas osiągniesz sukces i będziesz mógł się cieszyć jego uprawą przez długi czas.

Trzeba tylko pokonać pewne trudności, jakie mogą się pojawić na etapie sadzenia. Poznaj ważne wskazówki dotyczące jego uprawy. Po pierwsze i najważniejsze – nasiona kupuj jedynie od sprawdzonych i zaufanych hodowców. Przeznacz doniczkę na ich zasianie lub zrób to bezpośrednio w swoim ogrodzie.

Przed zasianiem warto umieścić nasiona w wodzie na kilka godzin (nie dłużej niż 3h). Dobrej uprawie służy użycie ziemi, która jest żyzna i lekka. Znajdziesz ją w sklepach ogrodniczych. Możesz także wykonać mieszankę ziemi ogrodowej z kwiatową.

Bardzo ważny w przypadku uprawy lubczyka jest odpowiedni stopień nasłonecznienia. Roślina ta wymaga bowiem słońca w porze porannej. Lubczyk preferuje także pozostać w obszarze ogrodu z dostępem do cienia i dużej wilgotności. Umieszczenie go w bardzo nasłonecznionym miejscu może okazać się dla niego zabójcze. Istotne jest, aby zapewnić lubczykowi ochronę przed słońcem w porze południowej.

10 dobroczynnych właściwości lubczyka na organizm człowieka

O tym, że lubczyk działa korzystnie dla zdrowia wiedziały już nasze babcie, które wykorzystywały go nie tylko w swojej kuchni, ale też w domowej apteczce. Oto jego najcenniejsze właściwości:

  • wzmaga produkcję żółci, co zapobiega chorobom pęcherzyka żółciowego,
  • usuwa wzdęcia,
  • przyspiesza przemianę materii,
  • działa korzystnie na trawienie,
  • wspomaga odchudzanie,
  • działa moczopędnie – łagodzi stany zapalne układu moczowego (np. przy zapaleniu pęcherza moczowego),
  • oczyszcza krew z toksyn, zapobiegając chorobom układu krwionośnego,
  • redukuje nadmiar wody w organizmie – zapobiega powstawaniu obrzęków,
  • działa oczyszczająco na drogi oddechowe – obkurcza śluzówkę, przez co łatwiej się oddycha,
  • działa wspomagająco przy leczeniu takich schorzeń jak: dna moczanowa, choroba zwyrodnieniowa stawów, czy reumatyzm.

Najwięcej prozdrowotnych właściwości w lubczyku zawiera korzeń. Można zrobić z niego napar herbaciany, który będzie rozwiązaniem wielu schorzeń. Aby przekonać się o jego skuteczności, należy spożywać go kilka razy w ciągu dnia. Świetnie sprawdza się w okresie grypowym. Wzmacnia organizm i pozwala szybko stanąć na nogi.

Zastosowanie lubczyka w domu

Oprócz funkcji nadających walory smakowe przeróżnym potrawom, lubczyk, a właściwie jego liście można ususzyć. W takiej postaci, przechowywane w szafkach i pojemnikach na żywność skutecznie odstraszą niechciane szkodniki, takie jak mole spożywcze, czy mrówki.

Walory smakowe lubczyka

Lubczyk jest uznaną i od wielu lat stosowaną rośliną w kuchni jako przyprawa. Jego korzeń można rozdrabniać, suszyć i używać jako przyprawę do wielu dań. Liście i łodygi mogą być dodawane bezpośrednio do sosów, wywarów, czy sałatek. Wzbogaci to ich smak i aromat.

Można również wysuszyć liście i skomponować przeróżne przyprawy, czy sól smakową. Liście nadają się na zbieranie przez cały sezon. Korzeń natomiast należy zbierać nie wcześniej jak w trzecim roku po lecie. Sam korzeń możemy ususzyć i zmielić. Dzięki temu uzyskamy wspaniałą przyprawę do codziennych dań.

Zasady uprawy lubczyka

Jeśli chcesz mieć lubczyk na własny użytek w swoim domu, nie musisz siać dużej ilości. Wystarczy Ci jedna , dwie rośliny. Pamiętaj, że lubczyk należy zasiać najpóźniej w kwietniu. Nasiona do bezpośredniego zasiania znajdziesz w każdym sklepie ogrodniczym, a nawet w marketach.

Kolejnym sposobem jest rozmnażanie z sadzonek. Po umieszczeniu sadzonek w ziemi, pozwalamy im zapuścić korzenie. Można także zakupić gotowe sadzonki i posadzić je w ogródku. Lubczyk jest rośliną niezwykle wytrzymałą, więc bez problemu przetrwa zimę na zewnątrz. Latem jednak nie należy zapominać o odpowiednim nawodnieniu i dawce cienia.

Liguryjska herbatka lecznicza

Jak zrobić? To bardzo proste.

Potrzebna nam będzie łyżeczka posiekanych liści lubczyka, które gotujemy przez 10 minut w 250 ml wody. I gotowe. Herbatka leczy stany zapalne układu moczowego, a także oczyszcza organizm z toksyn. Dzięki właściwościom odtruwającym, nadaje się świetnie po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu, czy u nałogowych palaczy.

Przyprawa w płynie do zastosowania w domu

Należy przygotować:

  • wodę (400 ml)
  • lubczyk z szypułkami (ilość zależy od nas, przygotowujemy tyle, ile chcemy użyć jako przyprawę),
  • 5g świeżego majeranku (jeśli nie mamy, to może być suszony),
  • 5g soli,
  • 30 g oleju, najlepiej słonecznikowego.

Sposób przygotowania:

Lubczyk należy dokładnie umyć i zmielić, np. przy użyciu maszynki do mięsa. Następnie wkładamy go do garnka wypełnionego wodą i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy przez 15 min. Powstałą miksturę odcedzamy przez płótno, dokładnie wyciskając.

Do tak przygotowanej mieszanki dodajemy majeranek, sól i olej. Dusimy jeszcze kilka minut na patelni. Przelewamy do szklanych naczyń (np. słoików) i odwracamy do góry dnem. Ostudzoną miksturę przechowujemy w lodówce.

Tak przygotowaną przyprawę można stosować do zup, sosów czy sałatkowych dipów.

error: Content is protected !!