Warto mieć tą roślinę w swoim domu. Nie trzeba jej kupować, bo można rozmnożyć ją nawet z jednego listka.

Ta roślina ostatnimi czasy stała się bardzo popularna. Choć nie jest zbyt okazała, bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Pomaga oczyszczać drogi oddechowe, odstrasza dokuczające nam latem owady i jest naturalnym oczyszczaczem powietrza. Oprócz tego jego wyjątkowy zapach działa kojąco na zmysły i pomaga się zrelaksować w stanach wzmożonego stresu.

Aby móc cieszyć się jego walorami, wystarczy zdobyć tylko kilka szczepek. Następnie należy umieścić je w wodzie, by wypuściły korzenie, a potem posadzić w doniczkach. Po jakimś czasie będziemy mogli postawić je w każdym pokoju, a nawet podarować w prezencie znajomym. Nie musimy kupować sadzonek w sklepie ogrodniczym, zresztą rzadko spotyka się ją w sprzedaży detalicznej. Wystarczy, że spytamy sąsiadów, czy nie posiadają jej w swoich zbiorach. Być może zechcą się nią podzielić.

Oregano kubańskie

Opisywana w tym artykule roślina znana jest pod kilkoma nazwami tj. mięta meksykańska lub kubańska, meksykański eukaliptus, mięta grubolistna czy tymianek lub oregano kubańskie, a nawet oset. Wyglądem przypomina miętę, jednak jej liście są bardziej mięsiste i owłosione.

Roślina ma pozytywny wpływ na drogi oddechowe, gdyż wydziela olejki eteryczne ułatwiające nam oddychanie. Choć samo przebywanie w pomieszczeniu, w którym znajduje się kwiat, w zupełności wystarczy, by zaznać jego zdrowotnych właściwości, można w prosty sposób wzmocnić jego działanie. Wystarczy wziąć w dłonie świeże listki i potrzeć je. Uwolniony w ten sposób aromat zadziała podobnie jak spray do nosa, udrożniając zatkany nos.

Odstraszanie owadów

Mimo że oregano kubańskie działa pozytywnie na organizm człowieka, owady go nienawidzą. Tak jak mięta, pomaga odstraszać muchy, ćmy i komary. Istnieje również kilka sposobów na wykorzystanie jej w innych porach roku, gdy nie ma owadów.

Zdrowotna herbata

Do jej zaparzenia wystarczy użyć kilka listków oregano kubańskiego. Zerwij je i zalej wrzątkiem. Następnie zaparzaj przez kilka minut. Tak przygotowany wywar pomoże zwalczyć przeziębienie, a w szczególności ból gardła i kaszel. Można go stosować także przy bólach głowy, a także chorobach przewlekłych tj. astma, nadciśnienie czy kłopoty z trawieniem.

Na tym jej właściwości lecznicze się nie kończą.

Oregano kubańskie pomaga w zwalczaniu problemów skórnych. Można użyć jej listków do nacierania miejsc po skaleczeniach, oparzeniach czy drobnych infekcjach. Dodatkowo wspiera leczenie reumatyzmu czy niwelowaniu blizn oraz przyśpiesza gojenie siniaków.

Syrop z kubańskiego oregano

Lecznicą moc rośliny można wykorzystać do stworzenia wyjątkowego syropu.

Składniki:

  • ok. 50 sporych listków kubańskiego oregano, może być ich trochę więcej
  • kwasek cytrynowy
  • cytryny, limonki lub pomarańcze do smaku
  • cukier ok. 759 g do 1 kg (w zależności od ilości listków)
  • potrzebny będzie też zamykany szklany słoik

Sposób przygotowania:

Opłucz listki w zimnej wodzie i pokrój, aby puściły jak najwięcej soku. Sparz cytrusy wrzątkiem i pokrój na plasterki. Następnie wkładaj je naprzemiennie wraz z listkami do słoika i przesypuj cukrem oraz kwaskiem cytrynowym, aż naczynie zapełni się całkowicie.

Tak przygotowany słoik zakręć i postaw na parapecie. Po kilku tygodniach cukier powinien się rozpuścić. Jeśli nadal będzie krystaliczny, możesz go delikatnie przemieszać. Uważnie obserwuj miksturę, by uniknąć gromadzenia się pleśni na jej powierzchni. Kiedy zawartość słoika stanie się płynna, odcedź całość przez płótno i dobrze wyciśnij.

Syrop przechowuj w lodówce. Stosuj go przy infekcjach gardła, zapaleniu oskrzeli oraz innych dolegliwościach grypopodobnych, w dawce 1 łyżeczka 3 razy dziennie. Specyfik nie podrażnia żołądka. Mogą spożywać go również dzieci. Równie dobrze działa, gdy dodamy go do jogurtu czy płatków owsianych.

Potrafi zdziałać prawdziwe cuda!

Jedna z odmian tej rośliny zwana Plectranthus purpuratus (komarzyca) pomaga skutecznie zwalczać katar. Wystarczy zaparzyć z niej herbatę. Na jedną filiżankę należy użyć jednego listka. Po zerwaniu liścia zalej go wrzątkiem i odczekaj chwilę.

Napar z komarzycy oczyszcza górne i dolne drogi oddechowe oraz łagodzi bóle gardła i głowy. Można użyć go do leczenia niegroźnych zmian skórnych np. oparzeń, otarć czy siniaków.  Oprócz tego obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu oraz wpływa korzystnie na pracę serca. Pomaga również w pozbyciu się kamieni żółciowych i nerkowych.

Najważniejsze, że bardzo łatwo ją rozmnożyć, więc po krótkim czasie można cieszyć się jej zdrowotnymi właściwościami!

error: Content is protected !!