Sposób na przyśpieszenie wzrostu i kwitnienia roślin, czyli domowy nawóz dla roślin doniczkowych.
Nawóz dla roślin doniczkowych zazwyczaj można kupić w każdym markecie.
Jednak okazuje się, że można go zrobić we własnym domowym zaciszu! W tym artykule dowiesz się, jak zrobić nawóz dla roślin samodzielnie. Sprawdź sam i przekonaj się na własne oczy!
1. Ocet jabłkowy z korzyścią dla roślin
Wykonanie nawozu do kwiatów na bazie octu jabłkowego jest dziecinnie proste – wystarczą zaledwie dwa składniki – woda oraz wspomniany ocet jabłkowy. Pół litra letniej wody należy zmieszać z 1 łyżeczką octu jabłkowego i pozostawić na minimum godzinę. W tym czasie roztwór przenika się i uaktywnia swoje najlepsze właściwości, i to ni byle jakie! Nawóz z octu działa ochronnie na kwiaty, zabezpieczając je przed chorobami oraz dodatkowo wzbogaca ziemię o składniki odżywcze. Stosuj raz na 20-25 dni, w zależności od potrzeb.
2. Nawóz z sody oczyszczonej i skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej
Woda, soda oczyszczona i skrobia – tyle potrzeba, aby stworzyć skuteczny nawóz dla roślin doniczkowych. Receptura jest bajecznie prosta – pół łyżeczki sody, pół łyżeczki skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej i litr wody. Całość wymieszać i gotowe! Rośliny wystarczy podlać tak przygotowaną miksturą raz na 21 dni. Istnieje również uproszczona wersja nawozu, która wykorzystuje tylko dwa składniki – sodę i wodę. Łyżeczka sody oczyszczonej na 500 ml wody, wymieszaj i korzystaj (ale nie częściej niż raz na 30 dni).
3. Liść laurowy i… cukier?
Tak! Taki nawóz to bomba energetyczna dla rośliny. A im więcej kwiat będzie miał elementów odżywczych, tym szybciej i obficiej będzie rósł. Na litr wody dodaj od 3 do 5 mniejszych liści laurowych i łyżeczkę cukru. Za pomocą blendera zmiksuj całość aż do uzyskania w miarę jednolitej, gładkiej masy. Następnie odcedź ją i pozostaw na 2-3 godziny, pozwalając składnikom uwolnić wszystko, co w nich najlepsze. Używaj raz na miesiąc i ciesz się intensywną zielenią w domu.
4. Liść laurowy i… suszony groch!
O drogocennych właściwościach liścia laurowego już wspominaliśmy. Jego połączenie z suszonym grochem dodatkowo potęguje moc, jaką skrywają w sobie oba składniki. Dzięki nim kwiaty rosną szybciej, są mocniejsze, kwitną częściej oraz bardziej okazale. Do stworzenia domowego nawozu potrzebny będzie liść laurowy (5-7 sztuk) oraz 1 łyżka suszonego grochu. Składniki należy zalać litrem wody i zmiksować w blenderze do uzyskania gładkiej masy. Całość odcedzić i pozostawić na 2-3 godziny aby zaktywizować ich najlepsze właściwości. Mieszankę używać nie częściej niż raz na 20-30 dni.
5. Nawóz z przypraw, czyli kurkuma w akcji.
Jeśli masz w szufladzie kurkumę, masz już nawóz do roślin – wystarczy do zrobić. Łyżeczkę kurkumy dodaj do litra wody i wymieszaj. Pozwól roztworowi odpocząć przez ok. 2 godziny. W tym czasie kurkuma będzie oddawać do wody to, co najlepsze. Dzięki niej roślina będzie silniejsza, odporniejsza na choroby oraz silna i zdrowa. Używaj nie częściej niż raz na miesiąc.
6. Leczniczy aloes i skrobia
Lecznicze właściwości aloesu są znane od setek, jeśli nie tysięcy lat. Oprócz medycyny aloes świetnie sprawdzi się w ogrodnictwie, jako nawóz dla roślin. Aloes wspaniale odżywi i zmobilizuje rośliny do wzrostu. Wystarczy 10 mniejszych liści aloesu i łyżeczka skrobi. Liście należy drobno posiekać i wsypać do blendera. Dodać łyżeczkę skrobi (ziemniaczanej lub kukurydzianej) i całość zalać litrem wody. Po zblendowaniu całość odcedzić i pozostawić na 2-3 godziny. Używać nie częściej niż raz na 20-25 dni.
7. Skórka cytryny i liście laurowe
Świeżą skórkę z cytryny można wykorzystać jako składnik nawozu dla roślin domowych. Należy posiekać ją na drobne kawałki i wraz z dodatkiem 4-5 sztuk liści laurowych parzyć przed około 3 godziny. Po odcedzeniu pozostanie cudowny eliksir, który zmobilizuje kwiaty do rozwoju oraz wzmocni ich budowę. Tak przygotowany nawóz należy używać raz na miesiąc.
8. Liść laurowy i skrobia
Zarówno skrobia jak i liście laurowe przewijały się we wcześniejszych wpisach. Ich połączenie jest nieprzypadkowe, ponieważ pozwala osiągnąć maksymalne właściwości ochronne i odżywcze. Na litr wody dodaj 1 łyżeczkę skrobi oraz 3 do 5 sztuk liści laurowych, zmiksuj, odcedź i gotowe! Prawie gotowe, ponieważ pozostaje odczekać 2-3 godziny. Nawozu używaj raz na 21-25 dni