Jak zrobić skwarki w domu, aby były pachnące i idealnie chrupiące: Wymieszaj z mlekiem, ale ważne jest również jego prawidłowe krojenie
Nie ma nic prostszego niż przygotowanie tych przysmaków w domu. Doskonale nadają się do pasty, wypieków lub po prostu jako słona przystawka do piwa lub wina.
Chrupiące skwarki to jeden z typowych zabójczych przekąsek, ale z łatwością możesz je przygotować w domu, w swoim mieszkaniu, bez konieczności planowania całego zabójczego przysmaku. Smalec można kupić w każdym sklepie mięsnym i można go dość łatwo zrumienić w domu. Domowe skwarki są lepszej jakości i smaczniejsze, dodatkowo pięknie pachną podczas przygotowywania, a jeśli wybierzesz odpowiednią procedurę, będą idealnie chrupiące.
Skwarki do past
Jeśli chcesz przygotować domowe skwarki, potrzebujesz przede wszystkim surowego smalcu. Najlepszy jest oczywiście smalec ze świń z wolnego wybiegu, dzięki któremu krakersy będą najsmaczniejsze. Ale nawet tego z rzeźnika czy supermarketu nie należy wyrzucać. Najważniejsze, żeby smalec był czysty, bez mięsa, skóry i wnętrzności. Łatwo się palą.
Gdy tkanka tłuszczowa wieprzowiny zostanie pokrojona w kostkę i zrumieniona, powstaje gotowany tłuszcz, który po schłodzeniu zmienia kolor na biały. Chodzi o smalec, którym można następnie posmarować chleb lub użyć do smażenia i pieczenia nie tylko pikantnych wypieków, ale także ciast. Skwarki to roztopione resztki tkanki tłuszczowej , a więc właściwie tylko produkt uboczny powstający podczas topienia smalcu, ale bardzo smaczny produkt.
Jaki smalec wybrać?
Do skwarków nie można jednak używać żadnego rodzaju smalcu. Najbardziej odpowiedni jest smalec, który czasami nazywany jest smalcem . Dodatkowo świnia ma jeszcze wewnętrzny tłuszcz filcowy, który również można smażyć, ale ten tłuszcz służy tylko do smażenia, skwarki z niego nie są spożywane. Smalec do wytapiania musi być przygotowany, a przede wszystkim pokrojony w kostkę tej samej wielkości. Jednak przed pokrojeniem smalec należy jeszcze włożyć do lodówki , aby trochę stwardniał. Wtedy będziesz mógł lepiej ciąć.
Jeśli chcesz, żeby skwarki się tylko chrupały, idealne są kostki o krawędzi około 1 cm . Zrobią o wiele bardziej chrupiące krakersy. Jeśli wiesz, że zamierzasz zrobić pastę z krakersów, możesz łatwo zrobić większe kostki (około dwóch centymetrów). Spodziewaj się, że smalec straci około połowy swojej objętości podczas wytapiania, więc przygotuj odpowiednią ilość.
Jak prawidłowo rozłupywać skwarki?
Smalec zwykle wytapia się na piecu w garnku . Chociaż ta metoda przygotowania jest krótsza, trzeba cały czas stać przy kuchence i mieszać, żeby nic się nie przypaliło. Drugą opcją jest smażenie smalcu w piekarniku w naczyniu do pieczenia . Może to potrwać dłużej, ale nie będziesz musiał stać przy kuchence i nie będziesz mieć smalcu rozpryskującego się po całej kuchni. Mniejsze jest również ryzyko przypalenia smalcu w piekarniku. A jak zarumienić smalec?
Jeśli smalec przygotowujesz w garnku, najpierw kostki smalcu zalej wodą (na 2 kg smalcu użyj około 100 ml wody). Powoli podgrzewaj smalec i wodę, uważając, aby smalec nie przywarł do dna. Gdy woda odparuje, tłuszcz zacznie się uwalniać. Następnie zamknij garnek pokrywką i gotuj w umiarkowanej temperaturze przez około godzinę , a nawet dłużej – zależy to od wielkości kostek.
Idealna temperatura smalcu podczas wytapiania powinna wynosić około 120°C . Gdy tłuszcz na patelni przestanie bulgotać, a krakersy opadną na dno i będą pięknie złociste, to znak, że jest gotowe. W tym momencie przecedź smalec przez durszlak do szklanki i pozwól skwarkom odsączyć się na serwetce .
Mleko zapewnia bardziej chrupiące skwarki
Smalec wytapia się w piecu w temperaturze 130-150 °C przez około 2 godziny . Czas smażenia zależy od tego, ile smalcu masz na blasze do pieczenia, przy większej ilości rumienienie może zająć do 3 godzin. Nawet w piekarniku smalec należy rozcieńczyć niewielką ilością wody.
Jeśli chcesz, aby krakersy były trochę bardziej upieczone, bardziej brązowe i chrupiące , pomoże ci mała sztuczka. Zrumienione już krakersy włożyć do rondelka i zalać odrobiną mleka (ponownie ok. 100 ml). Pozwól, aby mleko odparowało i wyjmij krakersy z garnka. Następnie solimy je do smaku i przechowujemy w szklance gdzieś na zimno . W lodówce wytrzyma około 2 tygodni.
Wtedy mogą wchłonąć zapachy z lodówki lub mogą być wyblakłe i nie będą już tak chrupiące. Jeśli chcesz przedłużyć ich przydatność do spożycia, po prostu zalej je smalcem w słoiku. Alternatywnie można je sterylizować przez około pół godziny w temperaturze 70°C. Wtedy starczy ci nawet na rok.