Rozmaryn to roślina, która może zdziałać prawdziwe cuda. Wystarczy, że włożysz ją do doniczek, a zapomnisz aż o 9 problemach zdrowotnych.
Wiele osób uprawia rozmaryn, ponieważ jest bardzo przydatny jako przyprawa. Zapach zioła jest bardzo odprężający i wpływa dobroczynnie na organizm.
Rozmaryn uprawia się w basenie Morza Śródziemnego. Znajduje się w każdym tamtejszym domu jako roślina obowiązkowa. Ludzie z tamtych okolic wierzą, że rozmaryn przynosi do domu miłość, spokój i znakomity nastrój.
Na co pomaga rozmaryn?
Zioło ma doskonałe właściwości rozgrzewające. Dzięki temu pomaga na bóle reumatyczne, skręcenia, bóle pleców, stłuczenia czy rozciągnięcia mięśni. Masaż wykonany z maści rozmarynowej pomaga na ból kręgosłupa szyjnego i mięśni. Jest także pomocny na trudności z zasypianiem, migreny i bóle głowy. Jednak to nie wszystkie dobroczynne właściwości rozmarynu.
Na co jeszcze pomoże rozmaryn?
Ziele jest znakomitym pomocnikiem w walce z różnymi dolegliwościami, takimi jak:
- nadmierna nerwowość,
- bóle ścięgien i mięśni,
- problemy trawienne,
- bezsenność i stres.
Rozmaryn znakomicie rozgrzewa cały organizm, zwiększa wydzielanie żółci, pobudza apetyt. Ponadto eliminuje bóle brzucha i wzdęcia. Jest także znakomitym lekarstwem na kaszel, choroby płuc i przeziębienia.
Maść rozmarynowa – doskonała pomoc przy wielu problemach zdrowotnych
Dzięki maści mocny ból kręgosłupa czy mięśni, spowodowany przeciągami można szybko złagodzić. Gdy cierpisz na bóle migrenowe pomoże delikatny masaż skroni. Maść rozmarynowa pomoże na choroby reumatyczne i zapalne. Jest nieoceniona przy likwidowaniu siniaków, otarć naskórka. Łagodzi ból po użądleniu osy. Kluczem do dobrego zdrowia i samopoczucia jest maść rozmarynowa.
Cudowna maść rozmarynowa – jak ją zrobić?
Do jej przygotowania potrzebujesz:
- 2 garście posiekanego rozmarynu,
- około 250 gram czystej maści, olejku kokosowego lub wazeliny.
- pojemnik do przechowywania maści.
W garnku podgrzej maść, olej lub wazelinę, ale nie gotuj tłuszczu. Po ostygnięciu odstaw go do następnego dnia. Kolejnego dnia ponownie podgrzej i przecedź przez czystą ściereczkę. W maści nie powinno być kawałków ziół. Natychmiast przelej ją do tygla, gdzie maść zastygnie. Maść przechowuj w chłodnym miejscu, najlepiej w lodowce.