Owoce wiśni cenione są przez dietetyków ze względu na zawartość witamin z grupy B oraz A, E, C, H i P. Nieco inaczej jest z pestkami. Wiele osób, piekąc ciasta, dodaje pestki do galaretki – jest to jednak błąd.
Wśród domowych przepisów, wykorzystujących właściwości wiśni, wiele jest receptur na preparaty przeciwzapalne, moczopędne oraz regenerujące. W każdej pestce tego owocu znajdziemy fluor, potas, miedź, fosfolipidy, tokoferole oraz kwasy pantotenowe i tłuszczowe.
Pestki wiśni można też wykorzystać do przyrządzenia oleju, zwiększającego przemianę materii, kompotów, sosów, napojów i likierów. Są one nie tylko smaczne, lecz również – ze względu na wysoką zawartość wspomnianych składników – pomocne w leczeniu licznych dolegliwości.
Medycyna ludowa zaleca ich stosowanie w przypadku schorzeń takich jak:
- dna moczanowa i wysokie stężenie kwasu moczowego,
- stany zapalne stawów,
- cukrzyca,
- dysfunkcja jelit,
- choroby nerek,
- beri-beri,
- choroby serca,
- zapalenie płuc,
- choroby stawów.
Można przykładowo przygotować napar z pestek wiśni. W tym celu należy zagotować 200 ml wody, umieścić w miseczce 5 g wiśni i odstawić całość na 15 minut. Napój można pić trzy razy w ciągu dnia po 10 ml.
Co jeszcze można przygotować z pestek wiśni?
Możliwości jest wiele, trzeba jednak pamiętać, że pestki te zawierają między innymi kwas pruski oraz amigdalinę. Substancje te mogą być śmiertelnie niebezpieczne, nie należy więc rozgniatać ich, by nie dostały się do produktów.
Kompot
Myjemy 150 g wiśni, pestki usuwamy, umieszczamy w woreczku z gazą i zalewamy 0,7 l wrzątku. Tak uzyskaną mieszankę gotujemy przez ok. 30 minut. Następnie pestki wyjmujemy. Wiśnie mieszamy z cukrem oraz 4 gałązkami mięty, po czym gotujemy je, Dorzucamy szczyptę kardamonu i gotujemy całość przez 60 minut.
Alkohol
Pół litra wódki mieszamy z 3 kg wiśni i czereśni, wraz z ich szypułkami i pestkami. Odstawiamy na dwa tygodnie, mieszając całość od czasu do czasu. Następnie łączymy 150 g cukru oraz 100 ml wody i dodajemy alkohol. Przed spożyciem odstawiamy na 24 godziny.
Sos
Myjemy 100 g czereśni. Pestki wyjmujemy, zalewamy wodą i doprowadzamy całość do wrzenia. Dorzucamy do garnka 1 paprykę i zostawiamy na 30 minut. Po tym czasie wyjmujemy paprykę i pestki. Gotujemy na małym ogniu, aż do momentu, gdy woda się zagotuje. Kiedy sos zgęstnieje – dodajemy 1 szklankę brandy, wiśnie oraz szczyptę cynamonu. Sos gotujemy jeszcze przez 30 minut na wolnym ogniu, a następnie polewamy nim mięso.