Chociaż często traktowana jest jako niechciany chwast w wielu ogrodach, ta roślina ma również potencjał, by stać się ozdobą twojego.
Jej trwałość jest zadziwiająca, a usunięcie jej z ogrodu może być problematyczne, rośnie bowiem z niezwykłą szybkością. Chociaż jest określana przez wielu jako chwast, mało kto wie, że dostarcza więcej omega-3 niż olej rybny, co ma znaczne korzyści dla zdrowia.
Mowa tu o portulace warzywnej, która jest także nazywana cudowną zielenią.
Jej wartości odżywcze są imponujące: 2,2% białka, 0,5% zdrowych tłuszczy, 6,5% węglowodanów, 1,2% błonnika i 2,2% minerałów. Zawiera witaminy takie jak C, prowitaminę A, B1 i B2 oraz wiele innych składników jak glikozydy, saponiny, śluzy, gorycze, olejki eteryczne i różne kwasy organiczne.
W porównaniu z innymi warzywami jej wartość odżywcza jest wyjątkowa: ma siedem razy więcej beta-karotenu niż marchew, sześć razy więcej witaminy E niż szpinak i aż czternaście razy więcej omega-3. Dzięki tym składnikom, pomaga w walce z takimi schorzeniami jak rak, udary czy choroby serca. Jest również skuteczna w leczeniu bezsenności.
Oto niektóre z korzyści zdrowotnych portulaki:
- wsparcie w terapii cukrzycy typu 2 i nadciśnienia,
- wspieranie serca i układu krążenia,
- pomagająca w bezsenności,
- ochrona kości i stawów,
- właściwości przeciwzapalne,
- wzmacnia odporność,
- zawiera więcej witaminy A niż inne zielone warzywa,
- pomaga zapobiegać chorobom serca i układu krążenia.
Dzięki obecności minerałów, portulaka jest również skuteczna w leczeniu problemów skórnych, począwszy od obrzęków i ukąszeń, po zmniejszenie zmarszczek. Stosując jej miąższ na skórę, możemy łagodzić podrażnienia. Pomaga też w przypadku wypadania włosów i łamliwości paznokci. Omega-3 w niej zawarte dbają o kości. W tradycyjnej medycynie chińskiej jest używana w wielu schorzeniach.
Młode liście i łodygi portulaki mają kwaśny smak i są pyszne. Starsze części można blanszować. Jej sok to doskonałe uzupełnienie diety.
Chciałbyś hodować portulakę w swoim ogrodzie? Nasiona można nabyć w sklepach internetowych. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach, w dobrze przepuszczalnej glebie. Już po kilku tygodniach od wysiewu można przystąpić do zbiorów.
A oto przepis na probiotyk z portulaki:
Składniki:
- czosnek,
- cytryna,
- portulaka,
- ocet winny,
- sól gruboziarnista,
- chili,
- sól cytrynowa.
Marynata:
- 100 ml octu,
- 3 łyżeczki soli gruboziarnistej,
- 1 łyżeczka soli cytrynowej.
Instrukcje:
Portulakę umyj i umieść w sterylizowanych słoikach. Do każdego dodaj 1-2 ząbki czosnku, kawałki cytryny i chili. Składniki marynaty wymieszaj ze sobą. Gdy sól się rozpuści, dodaj wodę i zalej portulakę. Doprowadź do pełnego napełnienia słoika wodą, a następnie szczelnie zamknij. Przechowuj w ciemnym miejscu przez tydzień zanim skosztujesz.