Jego zdolność do wspomagania eliminacji toksycznych odpadów zgromadzonych w komórkach tłuszczowych, zmniejsza ich negatywny wpływ na organizm, co prowadzi do przedłużenia życia. Zainteresowanie dietami oczyszczającymi organizm z toksyn jest niewzruszone. Te diety teoretycznie wspierają eliminację niepotrzebnych substancji i osadów z organizmu, co skutkuje poprawą jakości życia i samopoczucia.
Jednak czy możliwe jest osiągnięcie takich rezultatów bez rygorystycznych diet, dzięki istnieniu pewnego enzymu? Badacze z Uniwersytetu Wirginii biorą pod lupę nowy mechanizm detoksykacji poprzez spalanie toksyn, które gromadzą się w ludzkich komórkach tłuszczowych. Koncentrują się na szkodliwych i toksycznych produktach ubocznych tłuszczu, jak glicerol i aldehyd glicerynowy.
Eksperymenty, które były przeprowadzane na nicieniach i drożdżach, wykazały, że zwiększenie ekspresji genu adh-1 opóźnia proces starzenia. Naukowcy wykorzystują niewielkiego nicienia Caenorhabditis elegans, który dzieli ponad 70% genów z człowiekiem, co czyni go niezwykle przydatnym w badaniach naukowych. Zaobserwowano, że kluczową rolę w poszukiwaniu rozwiązań dotyczących przedłużenia życia odgrywa proces autofagii.
Aktywacja mechanizmu zwiększającego metabolizm produktów ubocznych gromadzonych w komórkach tłuszczowych przedłużyła życie nicienia o 50%! Ten sam sukces udało się powtórzyć na drożdżach. Naukowcy nazwali ten proces AMAR, co w języku sanskryckim oznacza „nieśmiertelny”.