Pomoże Ci przy żylakach, obrzękach, wysypkach, a także świetnie sprawdza się na kaszel: Zapomniane tanie lekarstwo naszych babć.
Czy nie byłoby cudownie, gdyby na świecie istniało uniwersalne lekarstwo, które sprawdzi się prawie na wszystko: kaszel, wysypki, ale także żylaki czy obrzęki?
Nie musimy gdybać – takie lekarstwo istnieje w naturze! Już nasze babcie miały tego świadomość i ochoczo je stosowały. Mowa oczywiście o leczniczych właściwościach babki lancetowatej.
Działanie babki lancetowatej
Wymienione zastosowania to dopiero początek jej potencjalnych zastosowań. Wykorzystana jest bowiem jako środek wspomagający układy: trawienny, odpornościowy czy oddechowy. Wspomaga skuteczne odkrztuszanie śluzu zalegającego w drogach oddechowych, łagodzi alergie i zmniejsza objawy astmy.
Działa rozkurczowo na przewód pokarmowy, czym zmniejsza bóle brzucha. W trakcie przeziębienia i grypy oferuje organizmowi dodatkowe wsparcie. To wciąż jedynie początek zastosowań. Wśród pozostałych możemy wymienić: działanie antyseptyczne, detoksykacyjne, regenerujące.
Dzięki babce lancetowatej opuchlizny maleją, a rany goją się lepiej – niezależnie od ich wielkości. To wszystko dzięki wspomaganiu pracy wątroby i nerek, podczas czego pomaga odprowadzać nadmiar wody z organizmu – ma działanie moczopędne, czym dodatkowo oczyszcza drogi moczowe. Działa także pozytywnie na układ kostny, będąc świetnym sposobem profilaktyki osteoporozy.
Aby korzystać ze wszystkich jej dobrodziejstw trzeba spożywać ją w odpowiedni sposób. Z babki lancetowatej przygotowuje się najczęściej maść, syrop lub herbatkę.
Syrop na kaszel z babki lancetowatej
Potrzebne składniki:
- świeżo podarte liście babki lancetowatej
- cukier
- słoik
- plastikowa torba
Aby wykonać syrop potrzebujemy zasypać świeże liście babki lancetowatej cukrem. Następnie szczelnie zakręcamy słoik, zawijamy w worek dla dodatkowej ochrony i zakopujemy w zacienionym miejscu na około 8 tygodni. Po tym czasie przecedzamy mieszankę, a pozostały z niej syrop świetnie sprawdzi się na kaszel.
Należy przechowywać go w lodówce i stosować w dawkach:
- dorośli: 1 łyżka stołowa 3 razy dziennie
- dzieci: 1 łyżeczka do herbaty 3 razy dziennie.
Maść z przepisu babci
Potrzebne składniki:
- młode liście babki lancetowatej
- pół kilograma smalcu
- ok. 250 gramów wosku pszczelego
Zaczynamy od rozpuszczenia smalcu. Gdy jest już płynny, dodajemy posiekane liście babki. Mieszankę umieszczamy na 4 godziny w temperaturze 60 stopni (np. w piekarniku). Następnie na dzień w temperaturze pokojowej. Następnego dnia ponownie rozpuszczamy wszystko, tym razem z dodatkiem wosku pszczelego. Gdy ponownie ostygnie tworzy maść nadającą się do stosowania w bólach kości, stawów i do pielęgnowania ciała.
Lecznicza herbata
Ten przepis jest najprostszy! Wystarczy zaparzyć liście babki lancetowatej i taki napar wypić. Po 15-20 minutach parzenia otrzymujemy filiżankę naparu, który świetnie sprawdzi się w przypadku chorób płuc i kaszlu.