Sen ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niewyspani mamy zwykle dużo gorszy nastrój, problemy z koncentracją, jesteśmy mniej wydajni, wolniej się uczymy.
To dlatego tak ważna jest odpowiednia ilość snu. Okazuje się jednak, że znaczenie ma nie tylko ilość, ale również jakość odpoczynku. Spore znaczenie ma przy tym pozycja, w której śpimy. Dlaczego warto spać na lewym boku? Jakie korzyści zdrowotne daje sen w tej pozycji i z czego to wynika?
Spanie na lewym boku a wpływ na kręgosłup
Ból wszystkich kości po przebudzeniu to nic przyjemnego. Może się jednak zdarzyć, jeśli zwykle śpimy na wznak lub leżąc na brzuchu. Spanie na plecach powoduje, że cała masa ciała dociska odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeśli śpimy głównie na brzuchu, narażamy się bóle szyi, zgagę i problemy trawienne.
Najkorzystniejszą pozycją ze względu na anatomiczną budowę człowieka jest sen na lewym boku, z poduszką lub wałkiem umieszczonym pomiędzy nogami. Nie bez powodu jest to pozycja polecana kobietom w ciąży! Dzięki niej możliwe jest odciążenie kręgosłupa, często przeciążanego wielogodzinną pracą w pozycji siedzącej.
Sen na lewym boku – dlaczego jest korzystny?
Spanie na lewym boku ma dobroczynny wpływ nie tylko na kręgosłup. Po pierwsze, leżąc na lewej stronie ciała, zmniejszamy nacisk na aortę. Zdecydowanie ułatwia to pracę serca i zwiększa efektywność funkcjonowania systemu krążenia. Tłoczenie krwi wymaga w tym położeniu zdecydowanie mniejszego wysiłku.
Pozycja na lewym boku usprawnia również działanie układu limfatycznego, zmniejszając uczucie obrzmienia czy ciężkości. Spiąć w ten sposób ułatwimy również pracę znajdującej się po lewej stronie śledziony, odpowiedzialnej za filtrowanie krwi.
Zmniejszamy również nacisk na wątrobową żyłę wrotną, przez co procesy detoksykacji organizmu przebiegają z dużą większą wydajnością. Wdzięczny będzie nam także przewód pokarmowy. Sen na lewym boku zmniejsza problemy spowodowane przez zgagę czy refluks. Procesy trawienne przebiegają zdecydowanie sprawniej, poprawia się przemiana materii i rano łatwiej jest wstać rzeczywiście pełnym nowej energii. Dzięki tej pozycje, pożegnamy poranne uczucie ciężkości, bóle odcinka lędźwiowego, szyi i kłopoty z naciągniętymi mięśniami.