Program ćwiczeń opracowany przez fizjoterapeutę jest zbawieniem w przypadku kobiet po 50 roku życia.
Niestety z wiekiem pojawia się coraz więcej problemów z bólami pleców i stawów. Warto zadbać o swoje ciało zanim problemy staną się zaawansowane. Nawet jeśli aktualnie nic nas nie boli, warto zacząć wcześniej.
Trening będzie tym bardziej konieczny, jeśli mamy siedzący tryb życia oraz zupełnie stojący, z małą różnorodnością ruchów. Częste są też problemy z bólami nerwu kulszowego, miednicy i dolnej części pleców. Dotyczy to również mężczyzn i oni też mogą wykonywać taki trening.
Specjalnie opracowany trening pomaga w następujących problemach:
- ból pleców
- zapalenie i ból nerwu kulszowego
- ból barku
- ból kolana
- konieczność wzmocnienia mięśni miednicy
Dodatkowo, ćwiczenia te pomagają wyszczuplić nogi i zrelaksować się po ciężkim i zapracowanym dniu. Wykonanie takiego lekkiego treningu pozwoli na uzyskanie lepszego ukrwienia organizmu i tym samym wspomoże walkę z żylakami.
Po kilku treningach z pewnością zobaczymy poprawę ogólnej kondycji kręgosłupa. Ćwiczenia te możemy wykonywać codzienne. Warto być jednak ostrożnym i akceptować wszystkie, choćby najmniejsze ograniczenia własnego ciała.
Początkowo niektóre ćwiczenia mogą być za trudne i nie wytrzymasz zbyt długo w wymaganej pozycji. Nie przejmuj się, to normalne. W przypadku stwierdzonych schorzeń kręgosłupa, skonsultuj się z lekarzem przed wdrożeniem treningów.
Program treningowy
Ćwiczenie 1:
Połóż się na macie, na plecach i zegnij kolana. W trakcie wdechu podnieś rękę do góry, a następnie opuść ją do tyłu. Wydychając powietrze wróć do pozycji pierwotnej. Każde ćwiczenie wykonuj po 30 sekund na stronę.
Istotna wskazówka: nie kładź ręki całkiem na podłodze. Dotknij powierzchni i ćwicz dalej. Mięśnie ręki mają być cały czas w napięciu. Nie odrywaj pleców od podłogi. Plecy i ramiona mają przylegać do podłogi (lub maty).
Ćwiczenie 2:
Podnieś dwie ręce jednocześnie. Wykonuj ćwiczenie płynnie. Ćwicz tak przez jedną minutę.
Ćwiczenie 3:
Ułóż ręce na boki, a następnie przywróć je do pierwotnej pozycji. Utrzymuj ręce w ciągłym napięciu i nie kładź ich na podłodze. W trakcie ćwiczeń możesz czuć lekkie pieczenie, ale gdy skończysz to dyskomfort na pewno zniknie.