Konflikt serologiczny – dochodzi do niego w momencie kontaktu krwi dziecka Rh dodatniego z krwią matki Rh ujemnego co często ma miejsce w momencie porodu.
Organizm w takim momencie zaczyna wytwarzać przeciwciała, które stają się niebezpieczne dla płodu. W efekcie może dojść do ciężkiej choroby płodu.
Ciężka żółtaczka hemolityczna – podczas gdy w pierwszej dobie po porodzie dziecka pojawiają się odznaki występowania żółtaczki u dziecka należy od razu zacząć działać aby nie doszło do przekroczenia stężenia bilirubiny we krwi co może doprowadzić do uszkodzenia mózgu dziecka.
Obrzęk płodu – ujawnia się pod postacią obrzęku skóry oraz tkanki podskórnej, ale mogą także pojawić się wybroczyny. Bardzo często w tym przypadku dochodzi do śmierci dziecka wewnątrz macicy. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej profilaktyki do obrzęku płodu obecnie dochodzi bardzo rzadko.
Anemia – jest to łagodna wersja konfliktu serologicznego. Symptomy, które występują podczas występowania tego schorzenia są typowe dla anemii czyli dziecko jest blade oraz ma powiększoną śledzionę i wątrobę.
Zabieg, który polega na przetaczaniu pewnej ilości krwi lub jej składników.
W przypadku transfuzji krwi musi być ona zgodna grupowo.