Racjonalne podlewanie roślin, czyli jak im nie zaszkodzić.
Okres zimy to nie tylko dla nas ludzi ciężki okres. Zimno za oknem powoduje, że większość z nas tak mocno nagrzewa swoje domy czy mieszkanie, niestety szkodząc tym zarówno sobie jak i roślinom.
Rośliny doniczkowe w tym okresie potrzebują szczególnej uwagi. Nie zajmuje to zbyt wiele czasu, ale przynosi korzyści zarówno roślinom.
Jest kilka ważnych zasad obchodzenia się z roślinami w okresie jesienno-zimowym, czy inaczej zwanym okresie grzewczym. Dzięki ich przestrzeganiu rośliny w naszych domach i mieszkaniach zachowują zdrowy wygląd. Również w okresie letnim należy ich przestrzegać.
Wilgotność
W okresie zimy spowalnia się proces wzrostu rośliny, dlatego nie potrzebują one w tym momencie tak dużej ilości wody. By sprawdzić stan gleby w doniczce, zanurzamy w niej palec na około 3 cm. Jeśli gleba w doniczce jest mokra, roślina nie potrzebuje podlewania.
Liście
Ważne jest aby w okresie grzewczym, kiedy rośliny doniczkowe stoją na parapecie tuż nad grzejnikiem, bądź w jego otoczeniu kontrolować stan jej liści. Aby uchronić ją przed wysuszeniem, możemy przecierać liście wilgotną szmatką przynajmniej raz w tygodniu, albo wieszamy mokre ręczniki (uważamy, aby nie kapała z nich woda), parująca woda nawilży naszą roślinę.
W innych przypadkach można tez umieścić roślinę w łazience, gdzie również zostanie ona odpowiednio nawilżona. W celu nawilżenia rośliny możemy ją opryskiwać rozpylaczem (takie urządzenie zakupimy w każdym ogrodniczym sklepie lub nawet w supermarkecie), kupić specjalne nawilżacze.
Temperatura wody
Wśród wielu gatunków roślin domowy znajdziemy takie, które są mniej bądź bardziej wrażliwe na temperaturę wody. A
by przygotować idealną wodę należy odstawić ją (butelka, konewka czy zwykłe naczynie) na maksymalnie 2 dni, a następnie podgrzać do 17 stopni Celsjusza. Ten zabieg pomoże nam pozbyć się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.