Spięte mięśnie utrudniają wykonanie najprostszych ruchów. Warto o nie zadbać, aby zapobiec sytuacji, w której sporadyczny ból, zamienia się w przewlekły problem.
Ból kręgosłupa szyjnego pojawia się często na skutek sztywności mięśni karku oraz szyi. Głównym powodem takiej sytuacji jest brak aktywności fizycznej, ruchu, a także nieprawidłowa postawa ciała. Kiedy tylko zaczniemy odczuwać ból w kręgosłupie szyjnym, powinniśmy wykonać kilka prostych ćwiczeń, które rozluźnią spięte mięśnie i przyniosą błogie ukojenie.
Świetnym rozwiązaniem są ćwiczenia jogi, które w początkowej fazie problemów z bólem kręgosłupa z pewnością pomogą. Jeśli dyskomfort utrzymuje się za długo i aktywność fizyczna nie pomaga, należy zasięgnąć porady specjalisty.
Wykonanie tego prostego zestawu ćwiczeń natychmiast da poczucie rozluźnienia i zrelaksowania.
Za to regularne ćwiczenia mogą na zawsze uwolnić Cię od bólu. Tą sekwencję ruchów wypróbowało już setki osób. Mogą one potwierdzić, że dzięki regularności w ich wykonywaniu czują się znacznie lepiej. Ćwiczenia stały się dla nich rutyną, bez której nie wyobrażają sobie codziennego życia.
Do treningu jogi będziesz potrzebować maty oraz ręcznika lub koca.
Matę rozłóż na ziemi, a następnie usiądź na złożonym ręczniku. Wybierz pozycję, która będzie dla Ciebie wygodna. Możesz usiąść na piętach lub skrzyżować nogi. Jeśli na podłodze będzie Ci nie wygodnie ,bez problemu wykonasz ćwiczenia siedząc na krześle. Zamknij oczy, wyciągnij kręgosłup, a ręce połóż na kolana. Weź kilka głębokich wdechów i wydechów. Skup się na oddechu, spróbuj go poczuć. Otwórz oczy.
Czas na pierwsze ćwiczenie. Unieś ręce do góry, złącz dłonie, opuść je na wysokość serca, a następnie mocno dociskaj do siebie. Pamiętaj o prostych plecach. Skup się na czuciu mięśni, gdy naciskasz dłonie. Powtórz kilka razy.
Przejdźmy do drugiego ćwiczenia. Ręce odłóż na kolanach. Wyprostuj kręgosłup oraz unieś lekko do góry podbródek. Wraz z wydechem opuść głowę i przyciągnij podbródek do klatki piersiowej.
Ten ruch powtórz kilka razy. Podczas ostatniego powtórzenia dodatkowo wyciągnij ramiona mocno do przodu i zaokrąglij plecy. Wzmocni to odczuwanie pozycji i przyniesie większe ukojenie. Cały czas głęboko oddychaj.
Powoli zwiń plecy do góry, podnieś głowę i wyciągnij się do najwyższego punktu na głowie (wyobraź sobie, że na głowie masz koronę).
Ćwiczenie trzecie. Z tej pozycji podnieś ręce i trzymając łokcie jak najbliżej siebie odsuń je daleko do tyłu. Możesz wykonywać ramionami delikatne pulsowanie do przodu i tyłu.
Ponownie unieś ręce wysoko do góry i przez chwilę mocno dociskaj do siebie dłonie. Następnie zegnij do tyłu ręce, tak aby łokcie były skierowane ku górze. Zostań w tej pozycji głęboko oddychając.
Teraz odłóż dłonie obok ciała, delikatnie się na nich opierając. Nogi zegnij przed sobą, a stopy ustaw nieco szerzej od bioder. Przychyl nogi tak aby kolana dotknęły ziemi.
Ruch wykonuj raz na jedną, raz na drugą stronę. Cały czas pamiętaj o prostych, wzmocnionych plecach oraz oddechu. Gdy nogi są pochylone, głowę odwróć w przeciwną stronę.
W kolejnym ćwiczeniu nogi skrzyżuj przed sobą (turecka pozycja siedząca). Spleć ze sobą dłonie i odłóż za głową.
Spróbuj jak najbardziej otworzyć klatkę piersiową jednocześnie odchylając łokcie do tyłu. Zamknij oczy i zostań przez chwilę w tej pozycji.
Pozostając w tym siadzie pochyl głowę do przodu i przyciągnij do klatki piersiowej podbródek.
Rozluźnij się. Chwyć jedno przedramię drugą ręką i skrzyżuj je na klatce piersiowej. Palce niech pozostaną wyciągnięte, klatka piersiowa wyłączona, a ramiona ściśnięte. Po chwili zmień stronę.
To było ostatnie ćwiczenie. Zrelaksuj się. Ponownie połącz dłonie i unieś na wysokość serca, zamknij oczy.
Oddychaj głęboko. Poczuj co dobrego dała Ci ta praktyka, jak rozluźnione jest Twoje ciało, Twój kręgosłup. Bądź dla siebie wdzięczna za to co dla siebie dziś zrobiłaś.