Koper posadzony wczesną wiosną wyrośnie nam jeszcze na wiosną. Jeśli posadzimy go po raz drugi w środku lata, zbierzemy go na jasień. To idealny czas by jesienne zbiory zamrozić i cieszyć się zielonym dodatkiem do wielu dań w czasie zimy.
Najważniejsze jest miejsce w, którym posiejesz koper. Powinien znajdować się w słonecznym miejscu. Przed siewem warto nawieźć glebę dodatkami organicznymi. Do nawożenia warto wybrać humus lub kompost. Warto też wiedzieć, że gleba wapienna nie nadaje się do uprawy kopru.
Przygotowanie nasion rozpocznij na 2 dni przed wysiewem. Rozłóż płócienną ściereczkę lub gazę i namocz ją w wodzie. Zmieniaj wodę co 8 godzin. Jeśli zastosujesz się do rad nasiona w ciągu tygodnia wykiełkują. Jeśli nasiona kopru nie zostaną namoczone wtedy wydłuży się ich czas kiełkowania.
Pierwszych pędów będzie można wypatrywać po około 2 tygodniach od zasiania. Przy siewie zwróć uwagę na otwory powinny mieć około 3 cm każdy, a odległość między nimi powinna być nie mniejsza niż 25 cm. Koper można sadzić w towarzystwie innych warzyw. Dobrze rośnie w sąsiedztwie rzodkiewki, cebuli czy sałaty.
Po wyjściu pierwszych pędów koper należy przerzedzić by lepiej rósł. Tak samo działamy po deszczu i podlewaniu jest to niezwykle ważne by wzrost kopru nie spowolnił. Optymalna odległość między ziołami powinna wynosić 3-5 cm. Siew kopru to nic trudnego warto tylko pamiętać o monitorowaniu stanu gleby ziemię należy regularnie podlewać, a w razie konieczności nawieźć azotem.