Mniszek lekarski, roślina znana ze swojej obecności na trawnikach, często uważana jest za chwast, ponieważ szybko się rozprzestrzenia i ma niewielkie wymagania środowiskowe.
Niemniej jednak, mniszek lekarski ma wiele wartościowych właściwości. Ludzie w niektórych krajach uważają go za źródło życia i zakładają nawet plantacje tej rośliny ze względu na liczne zastosowania, takie jak kosmetyka, zdobienie oraz spożywanie.
Z mniszka lekarskiego można przygotować sałatki, dżemy oraz lecznicze wywary.
Mniszek lekarski korzystnie wpływa na zdrowie:
- tworzą tkankę kostną, łącząc wapń i witaminy.
- wzmacniają odporność,
- walczą z chorobami takimi jak grypa, katar i nowotwory,
- oczyszczają i wspierają nerki i drogi moczowe,
- działają antyseptycznie i detoksykująco,
- poprawiają trawienie i przemianę materii,
- łagodzą migreny, bóle brzucha oraz stawów i mięśni,
- regulują wypróżnienia,
- wspomagają produkcję czerwonych krwinek,
- dotleniają krew,
- odkwaszają organizm,
- zapobiegają i leczą anemię,
- działają moczopędnie,
- odwadniają,
- wspomagają gojenie skóry, urazy i choroby skóry,
- dezynfekują rany oraz wspomagają i oczyszczają wątrobę, a także zapobiegają chorobom wątroby
Najlepszym czasem na zbieranie kwiatów mniszka lekarskiego jest wiosna i wczesne lato. Natomiast korzenie najlepiej zbierać w sierpniu, wrześniu, wczesną wiosną (kwietniu i na początku maja).
Olejek z mniszka można wykorzystać w terapii chorób i urazów stawów, łagodzi ból oraz działa przeciwzapalnie. Mniszek lekarski można wykorzystać w kuchni i kosmetyce na wiele sposobów, takich jak przygotowanie dżemu z mniszka, herbaty z mniszka, eliksiru na równowagę hormonalną, maseczki na włosy i wiele innych.
Aby przygotować olejek z mniszka lekarskiego, potrzebne są:
- olej (oliwa, migdałowy, winogronowy lub inny roślinny),
- kwiaty mniszka lekarskiego,
- szklane, zamykane naczynie,
- sito
- butelki.
Należy zgarnąć całe i nienaruszone kwiaty podczas słonecznego dnia lub poczekać, aż zniknie poranna rosa. Następnie należy rozłożyć główki mniszka na ręczniku przez 24 godziny, ponieważ mniszek lekarski zawiera dużo wody i musi się odparować.
Ze względu na to, że kwiaty zmniejszą się, warto zbierać ich więcej niż planowano. Po tym czasie, kwiaty umieszcza się w filiżance i dodaje olej, aby go pokryć. Pojemnik z olejem i kwiatami należy rozmieszać i zakręcić, a następnie umieścić w ciepłym i słonecznym miejscu na dwa tygodnie.
Wypłukiwanie przez dwa tygodnie wystarczy, a dłuższy czas może powodować pleśń. Przed umieszczeniem kwiatów i oleju w pojemniku należy upewnić się, że pokrywka i filiżanka są suche, aby uniknąć pleśni podczas ługowania.
Po dwóch tygodniach należy odsączyć mniszka i przechowywać olejek mniszkowy w chłodnym i ciemnym miejscu, ponieważ starczy na rok. Olejek z mniszka lekarskiego można wykorzystać do delikatnych masaży i leczniczych okładów na bóle stawów i mięśni. Pomaga także na gorączkę mięśni, sztywność karku i bolesne skurcze mięśni. Olejek mniszkowy świetnie nawilża i leczy suchą skórę.
Dodatkowo, mniszek lekarski może być wykorzystany w wielu innych przepisach.
Aby utrzymać równowagę hormonalną, wypełnij litrowy słoik ciepłą wodą, dodaj kwiaty mniszka i 1 kg cukru, a następnie odstaw na trzy tygodnie. Ten uzyskany eliksir można dodawać do herbaty lub kawy.
Przy chorobach skórnych, można zalewać 1 łyżkę zmielonych korzeni mniszka gorącą wodą, gotować 15 minut, przecedzić i pić 15 minut przed posiłkiem.
Aby przygotować dżem z mniszka, należy namoczyć około 500 g kwiatów mniszka w zimnej wodzie przez dzień, zmieniając wodę 2-3 razy, a następnie gotować kwiaty przez 10 minut i dodać cukier i sok z cytryny. Syrop należy przelewać do słoików.
Maskę na włosy przyrządza się, zalewając 1 łyżkę posiekanych liści mniszka 200 ml wrzątku, a następnie wmasowując w skórę głowy i włosy. Włosy należy owinąć ręcznikiem na pół godziny, a następnie spłukać ciepłą wodą.
Możesz zrobić herbatę z mniszka, wsypując 4 g suszonych korzeni lub liści do filiżanki, zalej wrzątkiem i parz przez 5 minut. Możesz także użyć świeżych korzeni i liści, co poprawia efekt. Jeśli zwiększysz dawkę (8 g lub więcej) i skrócisz czas parzenia (25 sekund), otrzymasz większą ilość aktywnych składników. Można pić tę herbatę 5-10 razy dziennie.
W przypadku niedokrwistości, łącz 3 łyżki kwiatów mniszka, 3 łyżki miodunki, 2 łyżki liści pokrzywy i 1 łyżkę piołunu, zalej wrzątkiem i dodaj 50 ml alkoholu. Pij przed snem.
Aby zapobiec zaparciom i wzdęciom, zalej szklankę kwiatów mniszka wodą, gotuj na wolnym ogniu przez 15 minut, odstaw na 30 minut, a następnie spożywaj jedną łyżkę stołową 3-4 razy dziennie.