Skrzydłokwiaty występują w kilku odmianach, które różnią się od siebie przede wszystkim wielkością liści. Wszystkie mają jednak jedną, bardzo istotną cechę wspólną. Mianowicie doskonale oczyszczają powietrze ze wszelkich zanieczyszczeń. Filtrują je i odświeżają. Usuwają trujący formaldehyd, benzen, toluen i amoniak.
Nie bez przyczyny skrzydłokwiaty znalazły się na pierwszym miejscu listy prozdrowotnych roślin doniczkowych stworzonej przez amerykańską organizację NASA. Podobno oczyszczają także pomieszczenia z tak zwanego elektrosmogu. Dlatego warto postawić je w salonie w pobliżu urządzeń elektrycznych i elektronicznych.
Skrzydłokwiat to także roślina, która polecana jest dla niedoświadczonych jeszcze ogrodników. Nie wymaga nasłonecznionej ekspozycji, specjalistycznego podłoża i częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak należy go bardzo regularnie podlewać. Nie znosi przesuszenia.
Mimo łatwości w uprawie, wielu właścicieli skrzydłokwiatów skarży się na jeden problem. Po przekwitnięciu białych kwiatów, z którymi roślina została zakupiona, skrzydłokwiat nie chce zakwitnąć ponownie. Jak temu zaradzić?