Przed wystąpieniem cukrzycy organizm wysyła wiele sygnałów alarmowych, które często są ignorowane lub uważane za drobne dolegliwości. Wskazówki
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, początkowo może nie dawać żadnych objawów i właśnie to jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia chorego. Aby jak najszybciej poddać się leczeniu ważna jest profilaktyka, czyli regularne badania.
Najczęstszym przypadkiem poprzedzającym cukrzycę jest występowanie stanu przedcukrzycowego. Nie jest to jednak zdiagnozowana już cukrzyca, a moment kiedy poziom glukozy we krwi jest wyższy niż powinien. Podobnie jak cukrzyca, często nie daje wyraźnych objawów. Może się na niego składać nieprawidłowa tolerancja glukozy, ale również nieprawidłowa glukoza na czczo. Zbagatelizowany stan przedcukrzycowy prowadzi bardzo często do cukrzycy typu 2.
Cukrzyca typu 2 jest poważną chorobą, podczas której organizm traci zdolność do regulacji poziomu cukru we krwi oraz prowadzi do wielu niebezpiecznych schorzeń takich jak na przykład choroby serca czy udar. Choroba ta jest w obecnych czasach zaliczana do choroby cywilizacyjnej. Przyczynia się do występowania nadwagi, otyłości czy problemów ze stawami.
Co jeśli zdiagnozowano u nas stan przedcukrzycowy?
Nie oznacza to stuprocentowej pewności, że choroba u nas wystąpi. Istnieje takie ryzyko, ale dzięki podjęciu niezbędnych działań w postaci stałej obserwacji lekarskiej możemy uniknąć takiej sytuacji. Podstawowym badaniem na wykrycie zaburzeń metabolizmu jest test doustnego obciążenia glukozą, wykonywany na czczo, a następnie po jednej i/lub dwóch godzinach od wypicia glukozy.
Objawy stanu przedcukrzycowego:
Stan przedcukrzycowy charakteryzuje się przede wszystkim tym, iż nie daje jednoznacznych objawów, dlatego jest często bagatelizowany przez osoby, które dotyka. Należy jednak zwrócić uwagę, kiedy nasz organizm daje nam znaki w postaci:
- ciągłych infekcji,
- częstego zmęczenia,
- zwiększenia parcia na mocz,
- zwiększenia pragnienia i apetytu.
Aby nie doprowadzić do choroby ważna jest zmiana stylu życia oraz wprowadzenie diety bogatej w warzywa oraz owoce. Najważniejsze podczas diety jest unikanie cukrów prostych oraz produktów bogatych w tłuszcze nasycone. Objawy stanu przedcukrzycowego pasują do wielu chorób i schorzeń, dlatego tak ważne jest obserwowanie własnego organizmu i poddawanie się okresowym badaniom lekarskim. Tylko wtedy jesteśmy w stanie zapobiec rozwinięciu się choroby.