Jeżeli nie posiadasz w domu żadnej plastikowej butelki lub nie chcesz wykorzystywać tamtego sposobu, równie dobrze możesz użyć plastikowej torby. Metoda jest podobna do poprzedniej, jednak wymaga odrobinę więcej uwagi i ostrożności.
Torba może bowiem się rozerwać lub zniszczyć w trakcie podlewania, dlatego należy umieścić ją na pojemniku, który zabezpieczy parapet przed zalaniem.
Tworzenie szczypiorku z cebuli można przyspieszyć mocząc cebulę w ciepłej wodzie przez co najmniej 2 dni, pamiętając o zmienianiu wody rano i wieczorem. Po tym procesie należy osuszyć łuskę cebuli ręcznikiem papierowym lub serwetką.
Tak przygotowaną cebulę należy włożyć do przygotowanej wcześniej torby z co najmniej 2 cm warstwą wilgotnego wypełniacza. Rośliny powinny znajdować się możliwie jak najbliżej siebie.
Następie musimy napompować torbę i ją związać, tworząc efekt szklarni. Torba powinna stać około 3 dni w ciemnym i chłodnym miejscu, aby cebula mogła puścić korzenie. Po kilku dniach można przestawić ja na parapet, bez konieczności nawożenia czy podlewania.
Torbę otwieramy dopiero w momencie, kiedy szczypiorek sięga już jej szczytu. Od tego momentu należy jedynie pamiętać o tym, aby zamieszczony na dnie wypełniacz nie wysechł całkowicie.