Pelargonie, powszechnie spotykane jako dekoracje w domach latem, zachwycają swoją długotrwałą i barwną kwitnieniem, przy czym są łatwe w pielęgnacji. Mało znany fakt o tych popularnych kwiatach to ich użytkowość poza aspektem dekoracyjnym.
Często spotykane pelargonie na balkonach, oprócz swojego piękna, posiadają również inne zalety. Co więcej, pelargonie mają właściwości lecznicze, o których możesz się dowiedzieć, aby wykorzystać je dla zdrowia i urody.
Na ból ucha wypróbuj tę metodę z użyciem liści pelargonii. Zbierz kilka liści, umyj i osusz je, po czym zwiń jeden w lejek i umieść w bolącym uchu. Procedura ta może łagodzić ból ucha i symptomy przeziębienia, okazując się skuteczna.
Pelargonie także przynoszą ulgę w bólu kości i stawów. Aby przygotować leczniczy okład, zmiażdż dwa liście w moździerzu do wydobycia soku, a następnie nałóż na bolące miejsce, owiń folią i pozostaw na noc. Skutecznie łagodzi ból w przypadkach stanu zapalnego, urazu, chorób zwyrodnieniowych, a nawet w zespole cieśni nadgarstka.
Umieszczenie pelargonii w sypialni może działać uspokajająco i wspomagać w bezsenności, gdyż te kwiaty wytwarzają tlen. Dodatkowo, ich zapach odstrasza muchy i inne owady latające.
Liście pelargonii, dzięki swoim antybakteryjnym właściwościom, mogą służyć jako składnik maseczki do twarzy. Taka maseczka, przygotowana z 3 liści pelargonii i łyżki naturalnego jogurtu, jest idealna dla skóry mieszanej, tłustej i skłonnej do trądziku.
Wystarczy umyć, osuszyć i zmiażdżyć liście, dodać jogurt, a maseczka gotowa. Jest skuteczna w walce z trądzikiem, regeneruje komórki skóry, usuwa zaskórniki, oczyszcza sebum i ściąga pory.
Maseczkę należy stosować trzy razy w tygodniu, nakładając na dokładnie oczyszczoną skórę i omijając okolice oczu. Po 30 minutach zmyć resztki maseczki żelem oczyszczającym, nałożyć tonik i krem nawilżający. Idealna dla każdej grupy wiekowej, szczególnie dla skóry mieszanej, tłustej i trądzikowej, nie jest zalecana dla skóry suchej.